12. Zabezpieczenie przeciwpożarowe prac spawalniczych.

Rozpryskiwany przy spawaniu metal osiąga temperaturę 1500 2000`)C, Przedmioty spawane silnie nagrzewają się. W odległości 80 cm od palnika temperatura wynosi około 200'0, co odpowiada temperaturze zapłonu drewna, plyt pilśniowych, tworzyw sztucznych i tkanin. Nie zaślepione (nie zatkane) końce spawanych rur mogą być przyczyną pozwu na sku tek wtórnego zapłonu gazu palnego (acetylenu) zgromadzonego w rurze dopiero po jego wydostaniu się na zewnątrz. 

W atmosferze sprężonego tlenu następuje samozapłon smarów i oliwy. Kontakt człowieka. ktory ma zatłuszczone ręce, rękawice lub zatłuszczone ubranie. z tlenem ulatniającym się z instalacji lub butli tlenowej, stanowi śmiertelne zagrożenie, człowiek może spłonąć. 

Podczas cięcia tlenem rozpryski ciekłego metalu mogą być przyczyną pożaru w odległości ponad 10 m od stanowiska cięcia. Butle z acetylenem mogą rozerwać się na skutek wybuchowego rozpadu acetylenu w temperaturze powyżej 100'C. W egzotermicznej reakcji rozpadu acetylenu Powstaje węgiel i wodór. Ciśnienie wodoru w butli rośnie ze wzrostem temperatury i powoduje jej wybuch, a przede wszystkim wyrwanie zaworu butlowego. Gorącą butlę acetylenową należy przenieść w bezpieczne miejsce (np. przy użyciu koca gaśniczego) i intensywnie schładzać wodą. W przypadku niedostatecznego schłodzenia butli acetylenowej jej rozerwanie na skutek rozpadu acetylenu może nastąpić nawet po kilku godzinach. W przypadku cofnięcia płomienia w palniku oazowym, zapalenia się   na nieszczelnych połączeniach, zapalenia się węża acetylenowego należy dążyć do odcięcia dopływu acetylenu. 

Olbrzymie zagrożenie powstaje w momencie przystąpienia do prac spawalniczych w zbiornikach po materiałach łatwopalnych  niedostatecznie oczyszczonych i niewłaściwie przygotowanych do spawania.

 

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl